Właściwości soku z aronii

Aronia trafiła z Ameryki Północnej  do Europy w XVII wieku. Jest krzewem sięgającym na wysokość 2-3m z okrągłymi, czarnymi owocami. Cechuje się wysoką wartością odżywczą  – m.in zawartością witamin takich jak: C, B2, B6, PP oraz składników mineralnych: manganu, molibdenu i kobaltu.

NADCIŚNIENIE

Badania epidemiologiczne wskazują na pozytywną korelację pomiędzy spożyciem żywności bogatej w antyoksydanty, a niską częstością występowania choroby wieńcowej. Na łamach Journal of Medicinal Food opublikowano wyniki badań dotyczących wpływu soku z aronii na poziom ciśnienia tętniczego krwi. Okazało się, że po 4 tygodniowej suplementacji 200ml soku zaobserwowano istotne różnice w wartościach ciśnienia skurczowego i rozkurczowego. Co więcej, zaobserwowano istotny spadek wartości trójglicerdydów, cholesterolu całkowitego oraz jego frakcji LDL.

Jeśli chorujesz na nadciśnienie, wykorzystaj sok z aronii jako wspomaganie leczenia.

CUKRZYCA

Aronia polecana jest również osobom chorującym na cukrzycę. Wykazano, że owoc ten nie tylko zwiększa pojemność antyoksydacyjną, ale również dzięki obecności glukozydów, cyjanidyny i delfinidyny, stymuluje wydzielanie insuliny! Ostrzegam jednak, że część soków na rynku jest mocno dosładzana, więc w takim przypadku należy przeczytać etykiwtę na produkcie i ocenić, ile wymienników węglowodanowych zostanie dostarczonych do organizmu.

NOWOTWORY

Owoce i ekstrakty z aronii mogą działać na wczesnym etapie kancerogenezy, czyli powstawania nowotworu. Przeprowadzono badanie, w których wykorzystano szczury będące po wcześniejszej ekspozycji na kancerogen – azoksymetan. Badanie to wykazało, że aronia w ich przypadku spowodowała zmniejszenie ilości nieprawidłowych komórek oraz niższy wskaźnik transformacji złośliwej w obrębie okrężnicy.

INNE OWOCE O DUŻEJ POJEMNOŚCI ANTYOKSYDACYJNEJ

Do grupy owoców o dużej zawartości polifenoli należą również: borówka, wiśnie oraz czarna porzeczka. Spróbuj je włączyć do swojej diety np. w postaci koktajlu borówkowego (przepis tutaj)

 żródło zdjęcia: pinterest.com

 

Reklama

2 Komentarze

Możliwość komentowania jest wyłączona.